Top 5 awarii, czyli co się psuje w ciężarówce?

Ciężarówki to potężne maszyny, które codziennie przemierzają setki kilometrów i przewożą ogromne ilości rożnorodnych ładunków. Niestety, jak każdy inny pojazd, także ciężarówki mogą ulegać awariom. Jakie usterki zdarzają się najczęściej? 

Najczęstsze usterki w ciężarówce

Awarie w ciężarówkach są częstym zjawiskiem. Trudno się temu dziwić – takie pojazdy przemierzają ogromne ilości kilometrów dziennie. Dlatego bardzo ważne jest ich regularne serwisowanie i przeglądanie pojazdu. Dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek na drodze. Jednak nie zawsze można uniknąć usterki, a poszukiwanie części do samochodów ciężarowych prędzej czy później okaże się nieuniknione. Oto 5 najczęstszych awarii ciężarówek: 

  • uszkodzenie silnika;
  • problemy z układem hamulcowym;
  • uszkodzenie opon;
  • problemy z układem kierowniczym;
  • awarie systemu elektrycznego.

Jednak to nie wszystko. Stosunkowo często w ciężarówkach dochodzi także do uszkodzeń elementów zawieszenia.

Jakie części najczęściej wymienia się w ciężarówkach?

W samochodach ciężarowych podobnie jak w innych pojazdach najszybciej zużywają się elementy eksploatacyjne. Należą do nich przede wszystkim opony, klocki hamulcowe oraz tarcze. Sprawność tych części jest niezwykle istotna. Mają one kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Regularnie należy również wymieniać także filtry, olej rozrząd i akumulator. Nie można bagatelizować tych kwestii. Wszelkie zaniedbania mogą doprowadzić do poważnych awarii. Naprawa poważniejszych usterek jest z reguły znacznie droższa niż terminowa wymiana zużytej części i regularny serwis. Warto mieć to na uwadze i dbać o samochód ciężarowy, zanim uszkodzenie stanie się rozległe i uniemożliwi dalsze użytkowanie pojazdu.