Jak zadbać o silnik w aucie ciężarowym?

Silnik w samochodzie ciężarowym to nie tylko najważniejsza, ale też najbardziej skomplikowana część. Ponadto podlega ona ogromnym obciążeniom i eksploatacji, przez co jest bardziej narażona na awarie, niż ma to miejsce w przypadku aut osobowych. Jak można zadbać o silnik w samochodzie ciężarowym?

Najważniejsze czynności serwisowe w autach ciężarowych

Na zużycie silnika w aucie ciężarowym wpływ ma wiele różnych czynników. Nie bez znaczenia okazuje się styl jazdy kierowcy, jakość wlewanego paliwa oraz rodzaj stosowanego oleju silnikowego. Samochód ciężarowy wymaga jednak przede wszystkim regularnego serwisowania. Terminowa wymiana płynów eksploatacyjnych, oleju i jego filtra to podstawa. Auto ciężarowe powinno poddawać się także częstym przeglądom okresowym, aby sprawdzić, czy wszystkie podzespoły działają bez zarzutu. Warto mieć na uwadze, że zakup i wymiana pojedynczych części do samochodów ciężarowych będzie zawsze o wiele tańsza niż remont całego silnika. Nie można bagatelizować żadnych objawów usterek i awarii oraz zwlekać z wizytą u mechanika, zwłaszcza kiedy jest ona konieczna.

O czym warto pamiętać?

Kupując części do samochodów ciężarowych, warto wybierać te, które charakteryzują się naprawdę dobrą jakością. Dotyczy to w szczególności podzespołów stricte związanych z działaniem silnika. Praca osprzętu, czyli np. pompy oleju czy skrzyni biegów jest bardzo ważna dla funkcjonowania całego pojazdu. Warto zadbać także o odpowiednie funkcjonowanie czujników umieszczonych w silniku oraz zwrócić uwagę na poprawne działanie systemu wtrysków paliwa. Nie bez znaczenia okaże się również stan pasków klinowych oraz rozrządu. Do ważnych elementów mających wpływ na żywotność silnika należą także sprawne filtry powietrza oraz paliwa.